Ferrari спечели 24-те часа на Льо Ман за втора поредна година
Breaking News | 2024-06-22 | 04:31:04

Ferrari спечели 24-те часа на Льо Ман за втора поредна година в неделя след ожесточена и напрегната битка с Toyota до финала на 92-ия издание на състезанието за издръжливост.

Почти без гориво и на мокра писта, датчанинът Никлас Нилсен взе карирания флаг в хиперавтомобил номер 50 499P, споделен с италианеца Антонио Фуоко и испанеца Мигел Молина за 311 обиколки на Писта Сарт.

Горивомерът на автомобила регистрираше около 2 процента на финала.

7 Toyota GR010 хибрид на аржентинеца Хосе Мария Лопес – късна замяна след британеца Майк Конуей беше ранен при инцидент с колоездене – японецът Камуи Кобаяши и холандецът Ник де Врис завършиха на 14,221 секунди назад, след като стартираха 23-и.

Победителният екипаж на Ferrari от преди година – италианците Алесандро Пиер Гуиди, Антонио Джовинаци и британецът Джеймс Каладо – финишира трети в кола 51 в ден на ръмеж и облачно небе.

Миналогодишната победа за завръщане беше първата обща победа на италианската марка в Льо Ман от 58 години.

" Най-лошото за мен беше, когато ме помолиха да карам по-бавно, защото обикновено там се случват грешките," каза Нилсен пред телевизия Eurosport, след като спести гориво до финала.

"Последната обиколка беше толкова дълга. Държаха ме в течение за разликата основно през целия период, така че беше само за справяне с разликата до колата в P2 (втора), но след това очевидно беше много дълъг период... но се справихме."

Flapping door

И тримата пилоти на колата 50 бяха за първи път генерални победители, но резултатът остана отворен чак до края в състезание с период на автомобил за безопасност, продължил повече от четири часа по време на вечерта.

"Чакахме този момент от една година", каза Фуоко, който взе полюс миналата година, но завърши пети. "Накрая го спечелихме и сме просто супер щастливи."

Имаше драма с оставащ повече от час, когато дясната врата на колата се отвори с трясък, налагайки спиране в бокса, което по-късно изигра в ръцете на Ferrari, тъй като колата сега използваше различна горивна стратегия от конкурентите.

p>

Предизвикателството на Toyota беше забавено от Лопес, който се завъртя в кривата на Дънлоп, губейки ценно време и отменяйки предишната добра работа на аржентинеца.

С оставащи 30 минути и 30 секунди разлика от лидера, Тойота ефективно призна поражението и каза на Лопес да върне колата у дома на второ място.

Ferrari изглеждаше добре от самото начало, като двете фабрични коли се присъединиха към клиентския екип номер 83 AF Corse, управляван от поляка Робърт Кубица, израелецът Робърт Шварцман и китаецът Ифей Йе.

Колата 83, която водеше в събота, се оттегли четири часа преди края поради технически проблеми.

Порше Пенске завърши четвърти с кола номер шест, управлявана от Лоренс Вантур, Кевин Естре и Андре Лотерер.

Кола номер осем на Toyota, управлявана от бившите победители Себастиен Буеми, Брендън Хартли и Рио Хиракава, зае пето място.

Двукратният шампион на IndyCar Алекс Палу завърши седми с Cadillac номер две.

BMW и принадлежащият на Renault Alpine отпаднаха от надпреварата до полунощ, като номер 35 на последния се запали в Arnage след почти пет часове състезания и 36-та кола, която се оттегля поради проблем с двигателя.

Записът номер 22 на United Autosports Oreca на британеца Оливър Джарвис с американците Биджой Гарг и Нолан Сийгъл спечели второстепенната категория LMP2.

Италианският велик MotoGP и новобранецът в Льо Ман Валентино Роси не успя да измине дистанцията, неговото BMW LMGT3 се блъсна в стената малко след полунощ, докато шофираше съотборникът му Ахмад Ал Харти.